درخشش کودکان ایرانی در عرصه بین‌المللی نقاشی/ راز موفقیت بهره از خلاقیت و عناصر بومی استانی

معصومه فاضلی‌مقدس کارشناس مسوول هنری مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خصوص موفقیت‌های مکرر کودکان ایرانی در رویدادهای جهانی نقاشی می‌گوید: ویژگی که نقاشی کودکان را متمایز می­‌کند، پرداختن خلاقانه به موضوع با تکنیک‌­های مختلف است. ویژگی دوم استفاده از عناصر بومی هر استان در آثار نقاشی اعضای مراکز است که باعث افتخارآفرینی اعضا می­‌شود.

درخشش کودکان ایرانی در عرصه بین‌المللی نقاشی/ راز موفقیت بهره از خلاقیت و عناصر بومی استانی

المپیاد فیزیک ایران ـ گروه تجسمی: کودکان برای بیان احساسات خود دنیایی فراتر از تکلم دارند. نقاشی کشیدن برای کودکان یک فرآیند طبیعی است که همراه با لذت انجام می‌‎شود، این نقاشی‌ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می‌‎شوند زیرا آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود فقط به فقط، از طریق صحبت کردن نیستند. آن‌ها ترس‌ها، شادی‌ها، رویاها و امیدها  خود را با نقاشی کشیدن بیان می ‌کنند و همچنین دیدگاه خود نسبت به جهان پیرامون‌شان را به این طریق به شما نشان می ‌دهند. معنای نقاشی کودک می‌تواند بینش ارزشمندی از وضعیت ذهنی او بدهد. یکی از راه‌ها و وسایل پرورش کودکان که معمولاً کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد ولی قبل از هر وسیله و پیش ازهر چیز دیگر می‌تواند به آموزش کمک کند نقاشی است. رنگ و تصویر بیش از هر چیز دیگر ذهن کودک را متوجه خود می‌کند و در عین حال وسیله‌ای است که کودک قبل از هر چیز می‌تواند به خلق آن بپردازد. خوشبختانه نقاشی یکی از هنرهایی است که در سطح گسترده‌ای در میهنمان بین کودکان شایع است و از خانواده گرفته تا نهادهای آموزشی و پرورشی به این مقوله اهتمام ویژه‌ای دارند. نمود توجه به این هنر در بین کودکان ایرانی را می‌توان در موفقیت‌های بین‌المللی مشاهده کرد.

«موفقیت ۱۷ کودک ایرانی در مسابقه نقاشی هیکاری ژاپن» «موفقیت هفت کودک ایرانی در مسابقه بین‌المللی نقاشی»، «درخشش کودکان ایرانی در مسابقه نقاشی محیط زیست «کائو» ژاپن»، «موفقیت ۹ کودک ایرانی در مسابقه بین‌المللی نقاشی محیط زیست ژاپن»، «موفقیت کودکان ایرانی در مسابقه نقاشی بلغارستان»، «کودکان ایرانی ۷ جایزه در نمایشگاه بین‌المللی نقاشی چین دریافت کردند»، «کودک هفت ساله ایرانی برنده مسابقه بین‌المللی «بنیاد صلح و همکاری» اسپانیا» و ده‌ها رویداد بین‌المللی دیگر که همواره کودکان ایرانی با نقاشی‌هایشان در صدر برندگان قرار دارند. بی‌شک این سهم از موفقیت نشان دهنده ظرفیتی کم‌نظیر در هنر‌های تجسمی کشورمان تلقی می‌شود که می‌تواند به نوبه خود از نمود فرهنگی ایران در جهان، توجه به دنیای کودکان و خلاقیت نونهالان و  وجه پرورشی آن مورد توجه قرار گیرد. در این خصوص با سرکار خانم معصومه فاضلی‌مقدس کارشناس مسوول هنری مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

می‌توان اذعان کرد که به صورت روتین خبر موفقیت‌های کودکان ایرانی در رویدادهای عمده نقاشی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که کانون پرورش فکر هم تقریبا تمام بانی این کار ارزشمند فرهنگی هنری است. بفرمایید نقاشی کودکان ایرانی چه ویژگی‌هایی دارد که مکرر در مسابقات بین‌المللی با موفقیت همراه می‌شود؟ هر ساله کانون در فراخوان­‌های بین‌­المللی متعددی شرکت می­‌کند. این فراخوان­‌ها توسط امور بین­‌الملل کانون از کشورهای مختلف دریافت شده و پس از مناسب­‌سازی از طریق مدیریت آفرینش­‌های ادبی و هنری به استان­‌ها ارسال می­‌شود و پس از دریافت برای کشور مقصد فرستاده می­‌شود

Add a Comment