مردم در فصل سرما مراقب قاتل خاموش باشند

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان یزد با توجه به کاهش دما نسبت به مسمومیت با مونوکسید کربن هشدار داد.

مردم در فصل سرما مراقب قاتل خاموش باشند

 سید محمد دریایی، معاون آموزش و پژوهش هلال احمر یزد با اشاره به اهمیت رعایت استانداردهای لازم در فصل سرما به خبرنگار فارس از این استان، اظهار کرد: با توجه به هشدار هواشناسی و پیش بینى کاهش دما در اکثر نقاط کشور و به دنبال آن افزایش استفاده از وسایل گرمایشی همچون بخاری‌های گازی، نفتی، شومینه، پکیج، آبگرمکن و موتورخانه، احتمال وقوع مسمومیت با گاز منوکسید کربن افزایش مى یابد.

وی با تأکید کرد بر این موضوع که شهروندان در صورت استفاده از این وسایل باید حتما یک راه برای گردش هوا در نظر بگیرند، افزود: بی احتیاطی و ناآگاهی در راه‌اندازی وسایل گرمایشی موجب می‌شود که این وسایل به درستی کار نکند و عدم کارکرد صحیح آن بسیار خطرساز است؛ بنابراین از هموطنان درخواست می‌شود از ایمن بودن وسایل گرمایشی خود اطمینان حاصل کنند.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: مونوکسید کربن، گازی بی رنگ و بدون بو است و علایم مسمومیت با آن ضعف و بی حالی، سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی در بینایی و کاهش سطح هوشیاری است و چنانچه افراد در این محیط قرار گیرند، دچار حالت تشنج و بیهوشی شده و حتی دچار کما یا مرگ می‌شوند.

دریایی تصریح کرد:‌ در صورت مواجهه با فردی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده است، ضمن تماس فورى با اورژانس و آتش نشانی باید او را از محل خارج و به فضای باز منتقل کنید.

پایان پیام/الف

Add a Comment