نشست مشترک دهقانی با مدیران و کارگزاران فن‌بازار/ از ارتباط مؤثر فناوری‌های دانش‌بنیان و بازار حمایت می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در نشست مشترک با مدیران و کارگزاران فن‌بازارهای کشور به گفتگو و تبادل نظر با آن‌ها پرداخت.

نشست مشترک دهقانی با مدیران و کارگزاران فن‌بازار/ از ارتباط مؤثر فناوری‌های دانش‌بنیان و بازار حمایت می‌شود

به گزارش گروه علم و پیشرفت المپیاد فیزیک ایران، امروز شنبه ۲۴ دی‌ماه، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با مدیران و کارگزاران فن‌بازارهای کشور به گفتگو پرداخت. در ابتدای این نشست محمدصالح خالقی، دبیر شبکه فن‌بازار ملی ایران، با معرفی این شبکه و نقش کارگزاران در توسعه بازار فناوری‌های دانش‌بنیان، وظایف و اهداف کارگزاران منطقه‌ای را در راهبری فعالیت‌های دانش‌بنیان به بازار تشریح کرد.

به گفته خالقی، شبکه ملی فن‌بازار از سال 1381 و با ابلاغ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع به فعالیت کرده است و تاکنون حدود 70 کارگزار در زیرمجموعه خود دارد و 20 دفتر فن‌بازار در شرکت‌شهرک‌های صنعتی و 11 دفتر در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند.

وی با اشاره به جزئیات شبکه کارگزاران تجارت فناوری گفت: این شبکه شامل کارگزاران فن‌بازار منطقه‌ای، کارگزاران توسعه بازار محصولات فناورانه، کارگزاران شناسایی نیاز و حل مسئله، کارگزاران فن‌بازار تخصصی  و کارگزاران جذب سرمایه هستند.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران با بیان اینکه کارگزاران تجارت فناوری بر اساس 3 شاخص عمومی، تخصصی و آموزشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و گواهینامه‌های تایید فعالیت را دریافت می‌کنند، افزود: مرکز فن‌بازار ملی ایران حدود  32 هزار کاربر دارد که بر اساس اطلاعات جدید، بیش از 1400 شرکت، 14 هزار محصول و حدود 900 تقاضا برای عضویت در مرکز فن‌بازار ملی ایران ثبت کرده‌اند. همچنین طی سه سال گذشته بیش از 800 میلیارد تومان و از ابتدای امسال بالغ بر 186 میلیارد تومان مبلغ قراردادهای منعقد شده در فن‌بازارها بوده است.

در این نشست، مدیران کارگزاری‌های فن‌بازار استان‌ها به بیان امور انجم‌شده توسط کارگزاری‌ها و همچنین مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند. توجه به هویت و نقش ویژه کارگزاری‌های فن‌بازار به عنوان حلقه اتصال عرضه و تقاضا، اعطای امتیاز دانش‌بنیانی به کارگزاران و تحقق تسهیلات از جمله موارد بیان شده در این نشست بود.

در ادامه این نشست، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اشاره به چالش ایجاد شبکه توزیع و اتصال به بازار مصرف فناوری‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت: کارگزاران فناوری با مجموعه عمیقی از مهارت‌های تخصصی و بازرگانی که در خود دارند می‌توانند با ایجاد فرصت در بازار واقعی، از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنند و زمینه را برای ارتباط موثر صنعتگر و بازار تجاری را فراهم نمایند.

دهقانی اظهار کرد: کارگزاران می‌توانند شبکه‌های ارتباطی موثر بین بازار و تولیدکنندگان فناوری ایجاد کنند و موجب توسعه و رونق این بخش شوند. این اتصال باید به صورت آگاهانه و به کمک کارگزاری‌های فناوری صورت گیرد.

وی افزود: چهار رکن اساسی هر کارگزاری، متقاضی، تولیدکننده، اطلاعات و داده و قوانین است و کارگزاری‌ها بستر مهمی برای اجرای قوانین حکمرانی هستند که این قوانین می‌تواند با تعامل و پیشنهادات کارگزاری‌ها تنظیم شود. 

دهقانی با تاکید بر لزوم تمرکز منابع و ایجاد قوانین با پیشنهادات جمعی، گفت: بایستی مجوزها از یک خروجی مشخص باشند و معاونت، صندوق نوآوری و پارک‌های علم و فناوری به صورت متمرکز فعالیت کنند و امیدواریم در 5 یا 6 ماه آینده شاهد ارتقاء زیست‌بوم فناوری و همچنین کارگزاری‌های فن‌بازار باشیم.

گفتنی است، در این نشست مدیران و کارگزاران فن‌بازارهای کشور 10 قرارداد به حجم حدود 100 میلیارد تومان بین طرف تقاضا و شرکت‌های زیر مجموعه کارگزاران فن‌بازار منعقد شد. قرارداد بین شهرداری و یک شرکت فناور تولیدکننده دستگاه بارکدخوان، قرارداد شهرداری یزد در خصوص تولید آبیاری زیرسطحی فضای شهری‌، قرارداد بین دو شرکت فناور درخصوص تولید مواد شیمیایی و دارویی و قرارداد یک شرکت دانش‌بنیان و یک گروه مهندسی خصوصی در خصوص افزاره‌های بهینه‌سازی صنعت حفاری با استفاده از هوش مصنوعی از جمله قراردادهای منعقدشده بین عرضه‌کننده و متقاضی توسط کارگزاری‌ها بودند.

پایان پیام/

Add a Comment