کشف یک چشمه قنات جدید در همدان

کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان از کشف یک چشمه قنات جدید در همدان خبر داد و گفت: این چشمه حین عملیات کف سازی شهرداری در یک کوچه قدیمی کشف شده است.

کشف یک چشمه قنات جدید در همدان

محمد شعبانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از کشف یک چشمه قنات جدید در همدان خبر داد و اظهار کرد: این چشمه داخل کوچه آخوند در اطراف میدان باباطاهر است. وی با بیان اینکه این چشمه قنات حین عملیات احیای این کوچه که از گذرهای قدیمی همدان است، توسط شهرداری کشف شده است افزود: در این منطقه از قبل شواهد تاریخی مبنی بر وجود یک بنای تاریخی احتمال داده بود که سرانجام از دل خاک بیرون زد‌. کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و صنایع دستی همدان بیان کرد: این چشمه در فضایی چهارگوش طاق‌دار است که با اخذ مجوز از تهران کاوش و خواناسازی صورت گرفت. وی با بیان اینکه این چشمه داخل کوچه است و حین کف‌سازی کوچه کشف شده است افزود: در ادامه عملیات کشف، شواهد دو نمونه دیگری از چشمه مشخص شد که کار کاوش انجام ندادیم و فعلا یک نمونه را کار می‌کنیم.

شعبانی با اشاره به اینکه مشخصا آثاری از این چشمه پیدا نکرده‌ایم خاطرنشان کرد: در حال حاضر فضا پاکسازی، آواربرداری و خواناسازی می‌شود و سپس مرمت و احیای بنا اجرا خواهد شد. وی در خصوص ویژگی این چشمه عنوان کرد: کف چشمه به گونه‌ای است که آب از یک سمت قنات وارد و از یک سمت دیگر خارج می‌شود اما از معماری آن مشخص است که محکم بوده که تاکنون آسیب ندیده است.   کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان در پاسخ به اینکه به دوره‌ای بر می‌گردد تصریح کرد: از معماری و مصالح استفاده شده در چشمه مشخص است که به اواخر دوران اسلامی مربوط می‌شود اما اینکه در چه بازه زمانی احداث شده، مشخص نیست‌. پایان پیام/۸۹۰۰۳/

Add a Comment