یونان: زمین لرزه و حادثه ریلی به کاهش تنش با ترکیه کمک کرد

نخست وزیر یونان گفت که زمین لرزه بزرگ در ترکیه و فاجعه مرگبار ریلی در شمال یونان به کاهش تنش بین دو همسایه کمک کرده است.

یونان: زمین لرزه و حادثه ریلی به کاهش تنش با ترکیه کمک کرد

به گزارش گروه بین‌الملل المپیاد فیزیک ایران، نخست وزیر یونان روز سه شنبه گفت که زمین لرزه بزرگ در ترکیه و فاجعه مرگبار ریلی در شمال یونان به کاهش تنش بین دو همسایه کمک کرده و این  ناشی از احساس همبستگی مردمی است.

به نوشته روزنامه «کاثیمرینی»، «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان  در گفت‌وگو با «نیکوس کریستودولیدس» رئیس جمهور جدید قبرس در «آتن»  اظهار داشت: «پس از یک دوره طولانی تحریکات غیرقابل قبول، یک دوره طولانی رفتار تهاجمی، امروز تنش زدایی و رفتار مثبت‌تر تجربه می‌کنیم.»

بر اساس این گزارش، زمین لرزه ویرانگر اخیر در جنوب ترکیه حدود ۵۰۰۰۰ نفر را در این کشور و سوریه کشته است. سه هفته بعد، یک برخورد ریلی در یونان رخ داد که ۵۷ کشته برجای گذاشت و خدمات قطار را تاکنون در این  این کشور متوقف کرده است.

میتسوتاکیس گفت، موج ابراز همدردی در یونان برای قربانیان زلزله و واکنش در ترکیه، تمرکز بین دو همسایه را تغییر داده است. وی گفت: «زلزله مرگبار دو ملت ما را به هم نزدیکتر کرد.»

یونان و ترکیه از اعضای ناتو، هر دو پیش از تابستان با انتخابات سراسری روبرو خواهند شد. انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در ۱۴ مه (یکشنبه ۲۴ اردیبهشت) برگزار می‌شود در حالی که یونان انتخابات پارلمانی را قبل از ژوئیه برگزار می‌کند.

اخیرا، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با هدف بهبود روابط دوجانبه پس از فاجعه زلزله و کمک و همبستگی یونان، پیشنهادی ۶ ماده‌ای به یونان ارائه کرده است. چاووش اوغلو ر گفت که یونان  از اولین کشورهایی است که پس از زلزله‌های مرگبار با ارسال تیم‌های نجات و کمک‌های بشردوستانه از ترکیه حمایت کرده است.

ترکیه و یونان در زمینه اکتشافات انرژی، نظامی شدن برخی جزایر در دریای اژه و پناهجویان اختلاف دارند. ترکیه و یونان همچنین تقویت نظامی یکدیگر را به شدت زیر نظر دارند. دولت ترکیه، یونان را به استقرار تسلیحات در جزایر دریای اژه متهم کرده است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

Add a Comment